وزیر ارتباطات در پایان نشست با همتای عمانی: سطح تفاهم‌نامه اخیر ارتباطی بین ایران و عمان بسیار گسترده است

ارسال شده توسط admin در 11 می, 2023 - 16:14

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در پایان نشست با وزیر ارتباطات و حمل و نقل عمان و امضاء صورتجلسه مذاکرات در ۱۴ بند، در پاسخ به سوال خبرنگار سیتنا پیرامون پیگیری‌های آتی برای به ثمر رسیدن بندهای توافق‌نامه تاکید کرد که سطح تفاهم‌نامه اخیر ارتباطی بین ایران و عمان بسیار بالاست و با سفرهای تیم‌های کارشناسی به عمان، بندهای مختلف این تفاهم‌نامه تا حصول نتیجه دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایران عمان (IranOman.com) به نقل از سیتنا، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان دیدار و امضاء تفاهم‌نامه با سعیدبن حمود المعولی، وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات عمان در پاسخ به سوال خبرنگار سیتنا ضمن اشاره به روابط دوستانه دو کشور، سطح تفاهم‌نامه اخیر ارتباطی بین ایران و عمان را بالا دانست.

زارع‌پور، وضعیت ارتباطات فیبرنوری بین دو کشور را بسیار مطلوب دانست و تاکید کرد که تمامی بندهای تفاهم‌نامه اخیر با سفر تیم‌های کاری ایران به عمان دنبال و اجرا می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه همکاری های دو کشور در دو سال گذشته ارتقا داشته است، گفت: بعد از سفر رییس جمهوری ایران به عمان این همکاری ها شکل بهتری گرفته است.

وی از رشد تبادلات تجاری در یک سال گذشته با عمان خبر داد و زمینه همکاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با عمان را بسیار خوب ارزیابی کرد.

 زارع پور با اشاره به ارائه خدمات مختلف توسط پلتفرم‌های ایرانی به مردم، تصریح کرد: در حال حاضر بسیار از خدمات برخط توسط پلتفرم‌های ایرانی به مردم ارائه می شود و ۵۰ درصد خدمات دولت از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به صورت کاملا برخط به مردم ارائه می شود.

وی در این حوزه به زمینه همکاری در برای راه اندازی پلتفرم‌های مشترک اشاره کرد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود بین دو کشور، امکان حضور شرکت های ایرانی در عمان وجود دارد.

وزیر ارتباطات به همکاری در مجامع بین المللی را یکی دیگر از زمینه های همکاری دو کشور عنوان کرد.

زارع پور در مورد فعالیت های فضایی ایران، گفت: ما توانایی ساخت ماهواره سنجشی و مخابراتی لایه لئو را داریم که می توانیم در این زمینه همکاری داشته باشیم.

زارع پور، ارتباطات فیبرنوری و زمینه ترانزیت را در این حوزه بخش دیگری از همکاری های ایران و عمان عنوان کرد و گفت: راه اندازی مراکز داده مشترک در چابهار که امکان ارائه سرویس به  کشورهای منطقه داشته باشد هم زمینه همکاری مناسبی است.

وزیر ارتباطات عمان نیز در این دیدار زمینه های همکاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را بسیار عنوان کرد و گفت: بعد از سفر رییس جمهوری ایران به عمان، پادشاهی این کشور تاکید بسیاری در پیگیری روابط با کشور ایران داشتند.

وی دولت دیجیتال و حوزه فضایی را از زمینه های مهم همکاری در این حوزه عنوان کرد و افزود: زمینه های فناوری های نوین یکی دیگر از زمینه های مهم همکاری بین دو کشور است.

وزیر ارتباطات عمان به روابط بازرگانی و لجستیک دو کشور اشاره و تاکید کرد: همانطور که توسعه تعاملات در حوزه لجستیک در دستور کار دو کشور است، توسعه تعاملات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به صورت ویژه در دستور کار دو کشور قرار خواهد گرفت.

وی توسعه تعاملات پستی، فضایی  و ارتباطات و راه اندازی استارت آپ های مشترک را از دیگر زمینه های همکاری دو کشور عنوان کرد.

انتهای پیام