همایش معرفی سینمای ایران در عمان برگزار شد

همایش معرفی سینمای ایران به همت رايزني فرهنگي كشورمان و با همكاري انجمن سینمای عمان در شهر صلاله برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایران عمان (IranOman.com) به نقل از اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همایش معرفی سینمای ایران در دومین روز از جشنواره فیلم صلاله با حضور شيخ عامر بن سالم كشوب والي شهر مزيونه و نائب رئيس شورای شهر صلاله در استان ظفار، در محل سالن اوبار در اداره‌کل وزارت فرهنگ و میراث شهر صلاله عمان برگزار شد.

در اين مراسم، رئیس انجمن سینمای عمان طي سخناني، گفت: ما در دوره جدید جشنواره برنامه‌ها و همایش‌ها را تنها محدود به صلاله نکردیم بلکه به ولایات اطراف و دو شهر مرباط و طاقه نیز توسعه دادیم.

پس از آن، تابش، مدیر عامل مؤسسه فارابی گفت: در روزگاری که به واسطه اقدامات مهلک برخی تاریک اندیشان، دنیای اسلام در معرض هجمه قرار گرفته است، بهره‌گیری از ظرفیت‌های سینما در راستای نمایش ظرافت‌های اخلاقی و انسانی این دین مبین می‌تواند به آشنایی جهانیان با آموزه‌های راستین پیامبر اکرم (ص) کمکی ارزنده كند.

وی ضمن اشاره به اهمیت سینما اظهار كرد: سینما، در طول تاریخ، قدرت خود را آنچنان آشکار كرده است که فراتر از یک رسانه، بتواند جلوه‌هایی از جمال و جلال را بر پرده‌ای نقره‌ای منعکس کند و مخاطبان را با زبان جهانی تصویر، مسحور زیبایی و مجذوب والایی سازد.

تابش ادامه داد: سینمای نوین ایران نیز با اتکاء به نمایش چهره‌ای انسانی از جامعه‌ای اخلاق مدار و مسلمان این مجال را پیدا کرده است که حتی در زمان مواجهه با تجارب تلخ زندگی، امید و عاطفه را در چشم جوامع غربی عیان کند.

وي ضمن اشاره به دستاوردهای سینمای ایران گفت: تاریخ یکصدساله این منطقه و مستندات موجود، مبین آن است که همواره بیگانگان به منابع و ذخایر گرانقدر آن از منظری متفاوت می‌نگریستند که در جای خود، همسایگان فارس و عرب، هزینه‌های گزافی را برای برون رفت از بحران متحمل شده‌اند.

تابش افزود: سینماگران ایرانی با تاسی به اسلاف خویش همچون فردوسی، نظامی، سعدی، مولوی و حافظ با اتکا بر شرافت و نجابت فرهنگی خویش سال‌هاست که مرزهای رایج را در نوردیده‌اند و آثارشان جایگاه خاصی در اعماق قلوب انسان ها، فارغ از هرگونه رنگ و نژادی یافته است.

در ادامه، اکبری، رایزن فرهنگی ایران در مسقط ضمن تقدیر و تشکر از هنرمندان سینمای عمان بر ضرورت استمرار همکاری‌های فرهنگی در تمام سطوح میان ایران و عمان تاکید کرد.

وي در سخنان خود، از سینمای ایران به عنوان سینمایی، اخلاقی انسانی و ضرورتی برای برون رفت از مشکلات کنونی کشورهای اسلامی یاد کرد.

بنابر اعلام اين خبر، در بخش پاياني اين مراسم، فیلم خداحافظی طولانی به کارگردانی فرزاد موتمن پخش شد.

انتهاي پيام