ارزیابی وزارت خارجه آمریکا از مذاکرات هسته‌ای عمان

ارزیابی وزارت خارجه آمریکا از مذاکرات هسته‌ای عمان و دیدگاه یک مقام ایرانی در این زمینه، هشدار نخست‌وزیر رژیم اسرائیل به غرب درباره توافق هسته‌ای با ایران، واکنش سفارت آمریکا در باکو به ادعای گفت‌و‌گو‌ ایران و آمریکا درباره افتتاح دفتر تجاری و بازتاب خبر ساخت مدل مشابه پهپاد آمریکایی در ایران، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

 

به گزارش «تابناک»، با پایان مذاکرات دو روزه ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در عمان، بخشی از مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران به این موضوع اختصاص یافته است.

 


خبرگزاری «رویترز» موضع آمریکا درباره این مذاکرات را بازتاب داده و می‌نویسد، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده، مذاکرات دو روز اخیر میان ظریف، کری و اشتون، «فشرده، صریح و جدی» بوده است. جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ـ که این اظهارات را بیان کرده ـ به جزئیات گفت‌و‌گوهای اخیر هسته‌ای اشاره‌ای نکرده است. رویترز اشاره می‌کند، ‌هدف اصلی کنونی طرفین‌، دستیابی به توافق تا پیش از رسیدن ضرب الاجل ۲۴ نوامبر است.

 


 

در همین حال، برخی مطبوعات و رسانه‌ها، از جمله «جروزالم پست» به نقل از یک مقام ارشد ایرانی، از پیشرفت اندک مذاکرات عمان سخن گفته‌اند. این روزنامه می‌نویسد، یک مقام عالی‌‌رتبه ایرانی پس از پایان مذاکرات عمان اظهار داشته، در ‌این گفت‌و‌گو‌ها، پیشرفت اندکی حاصل شده است.

به گفته وی، هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد و ‌شکاف‌هایی میان مواضع طرفین بر سر برخی موضوعات ‌مانده است. جروزالم پست که این مطلب را به نقل از خبرگزاری رویترز منتشر کرده، به نام و هویت مقام ایرانی مذکور اشاره‌ای نکرده است.

 


 

در همین حال، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل بار دیگر در اظهاراتی نسبت به توافق هسته‌ای غرب با ایران هشدار داد‌. به نوشته «آسوشیتدپرس»، بنیامین نتانیاهو با بیان اینکه ایران هنوز از رفتارهای خود پشیمان نیست و این رفتار‌ها را اصلاح نکرده، نسبت به عجله غرب برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داده است.

وی گفته با توجه به اینکه ایران خواستار نابودی رژیم اسرائیل است، نباید با این کشور وارد مذاکره شد و یا به آن اجازه داد، به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شود. نتانیاهو در ادامه اظهارات خود خطاب به کشورهای غربی گفته: «در رسیدن به توافقی که سرعت دستیابی ایران به بمب را بیشتر می‌کند، عجله نکنید».

 


 

اما در میان دیگر مطالب، خبرگزاری «ترند» به واکنش سفارت آمریکا در جمهوری آذربایجان به گزارش روز گذشته یک روزنامه انگلیسی پرداخته که مدعی مذاکرات ایران و آمریکا در این کشور برای افتتاح دفتر تجاری آمریکا در ایران شده بود.

به نوشته این خبرگزاری، سفارت ایالات متحده در باکو اعلام کرده، ماجرای مورد ادعای روزنامه «تایمز» کاملاً نادرست است و هیچ گونه مذاکرات تجاری با حضور مقامات آمریکایی با ایران انجام نگرفته است.

این سفارتخانه با بیان اینکه آمریکا در حال حاضر برنامه‌ای برای افتتاح دفتر تجاری در ایران ندارد، گفته بر همین اساس هیچ گونه مذاکره و گفت‌و‌گویی نیز در این زمینه با مقامات ایرانی انجام نشده است.

 


 

در پایان خبر آزمایش نسخه ایرانی پهپاد آمریکایی که سه سال پیش توسط ایران شکار شده بود، مورد توجه شمار زیادی از مطبوعات و رسانه‌ها قرار گرفته است. روزنامه «گالف تودی» در مطلبی به نقل از منابع خبری ایرانی می‌نویسد، روز گذشته، ایران یک کپی از پهپاد آمریکایی را ‌که سال ۲۰۱۱ در اختیار گرفته بود، با موفقیت به پرواز درآورده است.

این روزنامه اشاره می‌کند، این ‌پهپاد آمریکایی‌ که از مدل RQ-۱۷۰ است، در دسامبر ۲۰۱۱ در شرق ایران به زمین نشانده شده بود. گالف تودی همچنین اشاره کرده که در‌‌ همان زمان، مقامات نظامی ایرانی از برنامه خود برای مهندسی معکوس پهپاد مذکور خبر داده بودند.

انتهای پیام