رونمایی از «بچه پولدارهای تبریز» در اینستاگرام! + تصاویر

هنوز مدت زیادی از جنجال عکس‌های «بچه پولدارهای تهران» و حاشیه‌های فراوان آن نمی‌گذرد که این بار صفحه‌ای با عنوان «بچه پولدارهای تبریز» نشان داد که تبریزی‌ها خیال ندارند به سادگی از مقام شهر اولین‌ها بودن شانه خالی کنند!

 

به گزارش سیتنا، سایت نصرنیوز با این مقدمه نوشت: چندی پیش انتشار عکس‌هایی از تفریحات، لباس‌ها، اتومبیل‌های گران‌قیمت، ساعت‌های مچی، خانه‌های لوکس و پنت‌هاوس‌ها و ... از بچه پولدارهای تهران تبدیل به تیتر یک بسیاری از رسانه‎های داخلی و خارجی شد که انگار این بار می‌خواست روی دیگری از زندگی برخی از پایتخت‌نشین‌ها را نشان دهد.

 

همزمان با انتشار همین عکس‌ها بود که جامعه‌شناسان و مردم عادی شروع به تحلیل ابعاد و زوایای جامعه مدرن و شهری ایران کردند. آشنایی بیشتر با جزئیات قشر ثروتمند ایرانی جرقه‌ای بود برای شروع اعتراض‌هایی که از فقر و اختلاف طبقاتی می‌گفتند و در نهایت بچه پولدارهای تهران را حاصل ثروت‌های بادآورده می‌خواندند!

 

در نهایت تمام آن حرف و حدیث‌ها و جنجال‌ها بود که خبر بسته شدن صفحه‌ بچه پولدارهای تهران منتشر شد تا مصادیق اختلاف فاحش طبقاتی حداقل در ظاهر امر از بین رفته و فراموش شود.

حالا با فاصله‌ای نه‌چندان زیاد از بسته شدن آن صفحه، این بار «بچه پولدارهای تبریز» با ایجاد صفحه‌ای اعلام موجودیت کرده‌اند و با استناد به گفته خودشان معتقدند: «بذار یه دنیا ببینه که تبریز در چه سطحی داره نفس میکشه.»

 

در این صفحه هم عکس‌هایی از تفریحات، لباس‌ها، ساعت‌های مچی گران‌قیمت، اتومبیل‌های لوکس، خانه‌های شیک تبریز و ... دیده می‌شود که توسط خود بچه پولدارهای تبریز برای استفاده در این صفحه قرار می‌گیرند و همین کافی‌ است برای اینکه باور کنیم هیچ شوخی‌ای در کار نیست و زیر آسمان تبریز یک میلیون و 700 هزار نفری هم عده‌ای این چنین زندگی می‌کنند.

 

شاید قبول اینکه تبریزی‌های بسیاری مشمول این قاعده می‌شوند با نگاهی به آمار اخیر بانک مرکزی ایران که اعلام کرده آذربایجان‌ شرقی بعد از پایتخت، با ۳۳ میلیون و ۱۶۷ هزار تومان درآمد سرانه، پردرآمد‌ترین استان کشور است، زیاد هم دور از انتظار نباشد.

 

ولی روی دیگر این سکه انگار چیز دیگری می‌گوید. یک‌سوم از جمعیت تبریز با 60 هزار خانه در دو هزار و 520 هکتار از بافت فرسوده‌ همین شهر زندگی می‌کنند.

 

تبریز بر اساس اعلام مسئولان شهری با حدود نیم میلیون حاشیه‌نشین، پس از مشهد رتبه دوم کشور را در این زمینه دارد که اغلب مناطق حاشیه‌نشین تبریز در بخش شمالی شهر و در کوه «عینالی» قرار دارد.

 

کافی‌ است از بالای عینالی سرخ نگاهی به شهر بیندازیم تا عمق فاجعه و خطر را خیلی نزدیک‌تر احساس کنیم. کوچه‌های باریک و بلند با پله‌های طولانی، خانه‌های کوچک و نه‌چندان مقاوم را کنار هم جای داده‌اند؛ خانه‌هایی که در برابر تبریز زلزله‌خیر یارای ایستادن ندارند و کوچه‌هایی که در مواقع اضطراری جایی برای عبور هیچ امدادرسانی نیست.

 

نمونه‌ای از تصاویر منتشرشده در شبکه اجتماعی اینستاگرام بچه پولدارهای تبریز را در ادامه می‌بینید:

 

انتهای پیام